مدرسه موسیقی رنگاهنگ

سینا وژده

سینا وژده، آموختن موسیقی با دوره کارول ارف در سال ۷۰ در مدرسه موسیقی صدا و سیما شروع و از سال ۷۹ علاقه مندی خود را به ساز گیتار نشان داد و زیر نظر اردلان مقدم شروع به نوازندگی کرد. یک سال بعد از شروع با توکه های فلامینکو آشنا شد و در حین یادگیری این سبک به تمرین روی رپرتوار های کلاسیک پرداخت. سال ۸۴ به سمت علاقه اصلی خود در موسیقی رفت و گیتار الکتریک را شروع کرد.

در ابتدا متدهای خودآموز متعددی نواخت و برای رفع اشکال به مستر کلاس های نوازندگی رفت. در سال ۸۸ شروع به تدریس موسیقی نمود. در همین حین بین سالهای ۸۶ تا ۸۸ آلبوم نسل خاکستری را تدوین کرد که در سبک اتمسفریک_ آلترناتیو راک می باشد (بدون مجوز انتشار از وزارت خانه فرهنگ و ارشاد) و در سال ۸۸ شروع به جمع کردن گروهی راک به نام «گیو» کرد و نگارش آلبومی در سبک راک به اسم رز سپید را به اتمام رسانید.

در سال ۹۶ مجوز انتشار این آلبوم داده شد که چند ترک از این آلبوم در دسترس عموم قرار دارد. در سال ۹۴ شروع به فراگیری هارمونی و کنترپوآن زیر نظر استاد کیاوش صاحب نسق پرداخت. در سال ۹۹ شروع به جمع آوری آلبومی بی کلام به نام «پنهان» (latent) کرد که برای دو گیتار کلاسیک تنظیم شده و به صورت مجازی در دسترس عموم قرار گرفته است.

گیتار الکتریک

گیتار الکتریک یا گیتار برقی نوعی گیتار است که صدای آن به‌وسیله تقویت‌کننده‌ای الکتریکی تشدید یا تغییر می‌یابد. استفاده این ساز در موسیقی از دهه ۱۹۳۰ آغاز شد.[۱]

گیتار الکتریک در سبک‌های مختلفی از جمله راک، متال، بلوز، پاپ، جاز و هیپ هاپ استفاده می‌شود؛ اما در سبک راک، متال و بلوز به عنوان ساز اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیتار الکترونیک معمولاً در موسیقی راک استفاده می‌شود

ایده پیدایش گیتارهای الکتریکی از آنجا آغاز شد که در همنوازی‌ها صدای گیتار آکوستیک در بین صدای سازهای دیگر مانند بیس و درامز گم بود و به وضوح شنیده نمی‌شد. در نتیجه در صدد آن برآمدند تا صدای گیتار را تقویت کنند که بهترین راه برای این کار استفاده از علم الکترونیک بود.

در حدود دهه ۳۰ میلادی گیتارهای الکتریکی وارد موسیقی شدند. این اتفاق پدید آورندهٔ انقلابی در صدا و تکنولوژی بود که تا امروز نیز ادامه دارد. با پیدایش راک اند رول در دهه ۵۰ میلادی، گیتارهای الکتریکی به سرعت در موسیقی جا باز کردند و به یکی از فراگیرترین سازهای تاریخ مبدل شدند. معمولاً در گروه‌های راک دو نوازنده گیتار الکتریک وجود دارد که یک نفر ملودی‌ها را می‌نوازد (با گیتار لید) و دیگری ریتم‌ها را (با گیتار ریتم).