مدرسه موسیقی رنگاهنگ

علی رحیمی

غیرفعال

١۴ مهر ماه ١٣۵٧ طهران
شروع یادگیرى تمبک ۶۴
۶۴-۶۶ امیر ناصر افتتاح
۶۶-۶٧محمود فرهمند بافى
۶٧-۶٩حجت اله البرزى
از سال ٧٠ آشنای با ساز دف
٧٠-٧٢ یادگیرى نزد احمد خاک طینت
از محضر خلیفه میرزا غوثى و خلیفه کریم صفوتى بهره فراوان برد
از سا ٧۶ همکارى با گروه هاى موسیقى را با گروه آویژه شروع وهمچنین با گروه هاى ساغى،اِ آ،نیستان،اوهام،ایلیا،شرقى،ورشان،نور،وحدت،محمد معتمدى،ایمان وزیرى،آزاد،رومى،ارکستر ملى ایران،هم آوایان،…
همکارى داشته و دارد
وهمچنین به همراه این گروه ها به ضبط آلبوم هاى موسیقى و اجراى کنسرت در داخل و خارج از کشور همکارى داشته است
همکارى با شبکه متزو -رادیو فرانسه -تاتر شهر پاریس -زد دى اف-ار ت و..
٨٣ تاسیس گروه ضربى مهر و ضبط آلبوم دستینه به همراه گروه (٨قطعه براى ۴دف )
٨٣-٨٨ضبط مجموعه آلبوم هاى صداى تهران همراه با شادروان مرتضى احمدى
همکارى با آهنگ سازان در زمینه موسیقى فیلم سریال و تاتر:حسین علیزاده،کریستف رضاعى،محمد رضا علیقلى ،پیمان یزدانیان،فردین خلعتبرى،بردیا کیارس،فریدون شهبازیان،مجید انتظامى،..
از سال٧۶ به آموزش موسیقى و ساخت ساز پرداخته
آلبوم ها

تنبک، کوزه، کاخن، هنگ درام و تانگ درام

تاریخچه و معرفی اولیه هنگ

هنگ آلت موسیقی است که در دسته Idiophoicها یا همان خودصداها تقسیم‌بندی می‌شود یا به‌طور واضح تر ساز هنگ درام ساز کوبه‌ای و ملودیک می‌باشد. اسم کمپانی این دو شخص PANART بود که همچنان تولیدات خاصی به غیر از هنگدرام در برنامه کاری خود دارد. البته لازم به ذکراست که این نام نه چندان با مسمی مورد انتقاد و تعجب خیلی از تولیدکنندگان و سازندگان هنگ درام قرار گرفت.

الگو و الهام اصلی برای ساخت ساز هنگ

گفته می‌شود قبل از ابداع ساز هنگدرام، سازهای دیگری به نام SteelPan با بدنه کاملاً فلزی و ساختار ابتدایی حدود ۱۷۰۰ میلادی در آفریقا و آمریکای جنوبی و بعد از آن از گالن‌های فلزی (گالن‌هایی با ظرفیت ۵۵ گالن) خالی ساخته شده که در جشن‌ها و مراسم طرفداران پر و پا قرصی داشته‌است و به نوازندگان آن ” پن ایست ” (Panists) گفته می‌شود.

اجزا ساز هنگ درام

ساز هنگ از دو قسمت کاملاً جداگانه فلزی ساخته شده. قوس بالایی و پایینی. قوس بالایی که نت‌ها بر روی این قوس چیده شده و به آن طرف دینگ (Ding Side) گفته می‌شود. طرف دیگر قوس زیرین می‌باشد که دارای یک سوراخ بزرگ در مرکز آن است، این قسمت را گو (Gu Side) می‌نامند.

نت اصلی ساز هنگدرام یا دینگ

نت اصلی ساز هنگدرام یا «دینگ»، پایین‌ترین نت از نظر اکتاو صدایی یا به عبارتی بم‌ترین صدا را تولید می‌کند؛ که معمولاً ارتباطی با ساختار گام یا همان Scale (ساختار نت‌ها) ندارد؛ و دیده شده‌است که با مجموعه نت‌های ثابت برای دو ساز مختلف، دینگ با نت متفاوتی ساخته می‌شود. در روش نوشتاری نت‌ها، نت دینگ با یک علامت از باقی نت‌ها جدا می‌شود. مثلاً

D / A C D E F G A

این مثال نشان می‌دهد که، نت اصلی یا همان دینگ شامل نت D یا در فارسی «ر» RE می‌باشد.